Jak pielęgnować wodę w jacuzzi? Zastosowanie chemii w wannie SPA

Jacuzzi jest obecne w każdym SPA i coraz częściej spotykane w domowych warunkach. Podgrzana woda i miłe bąbelki powietrza zachęcają do jego częstego użytkowania. Trzeba jednak pamiętać, że specyficzne warunki, które tworzą się w wannie SPA potęgują ryzyko wystąpienia niepożądanych zjawisk. Chodzi tutaj o rozwój bakterii i wirusów, a także glonów i grzybów. W celu uniknięcia tego typu sytuacji należy odpowiednio dbać o higienę wanny. Zaleca się wykorzystywanie specjalnie stworzonych do tego środków chemicznych. Nie powinno się używać takich samych substancji, jak w przypadku zwykłych basenów. W artykule przedstawiamy jak dbać o jakość wody w domowym jacuzzi.

Utrzymanie odpowiedniego pH

Jest to podstawowy parametr, który mówi o jakości wody. Kiedy ogrodowe jacuzzi jest często używane pH szybko się podnosi, ponieważ przyczyniają się do tego częste kąpiele. Jest to naturalny proces, jednakże warto zadbać o utrzymanie pH na poziomie 7,2-7,2. Zbyt niski poziom wskaźnika jest szkodliwy zarówno dla użytkowników, jak i sprzętu. Może powodować to podrażnienia skóry, a wanna spa jest narażona wtedy na korozję. Zbyt wysokie pH powoduję zmętnienie wody, powstawanie zanieczyszczeń i osadów. Opisywany parametr można mierzyć za pomocą specjalnych wskaźników dostępnych w każdym sklepie z akcesoriami do basenów.

Jak prawidłowo przeprowadzić dezynfekcję

Chemia do jacuzzi okazuje się tutaj niezbędna. Dezynfekcja ma za zadanie zniszczyć powstałe na skutek ciepła bakterię i grzyby. Mała objętość wody i podwyższona temperatura ułatwia rozwój wirusów oraz glonów. Z tego powodu regularnie należy przeprowadzać dezynfekcję. Jacuzzi domowe potrzebuje takich zabiegów nawet jeśli stosowane są w nim najlepsze filtrujące systemy UV.

Najskuteczniejsza chemia do spa produkowana jest na bazie chloru. Dla wielu najwygodniejszym rozwiązaniem są tabletki chloru. Szczególnie polecane jest przeprowadzenie chlorowania szokowego. Jeśli jacuzzi jest bardzo często używane taki zabieg można przeprowadzać raz w miesiącu. W tym celu do wody dodaje się zwiększone dawki chloru. Zabieg ten stosuje się głównie przy nalaniu świeżej wody oraz w przypadku zzielenienia i zmętnienia wody. Bezpośrednio po kuracji szokowej poziom chloru w wodzie będzie wynosił ok 3,0 mg/l. Dlatego należy pamiętać, że z urządzenia można korzystać dopiero kiedy jego wskaźnik będzie na poziomie do 1,0 mg. Spadek do takiego poziomu trwa zazwyczaj kilka godzin.

Prawidłowe czyszczenie filtra

Jest to czynność, o której często zapominają właściciele przenośnych jacuzzi. Okresowe mycie filtra jest jednak niezbędne do utrzymania dobrej jakości wody. Istnieje chemia do jacuzzi, która przyczynia się do lepszych efektów czyszczenia filtrów. Częstotliwość przeprowadzenia zabiegu jest zależna od skali użytkowania wanny spa.

Zmiana używanej wody

W zależności od mnogości kąpieli woda powinna być wymieniana na nową co 1-3 miesięcy. Taka cykliczność pozwala na utrzymanie odpowiednich parametrów cieczy. Dzięki temu pozostała pielęgnacja staje się łatwiejsza i skuteczniejsza. Dodatkowo pomiędzy wymianami zaleca się stosowanie środków uzdatniających wodę. Na rynku jest wiele substancji, które używa się zamiast chloru do zapobiegania rozrostu glonów i grzybów. Ułatwia to utrzymanie przejrzystości wody.

Dokładne mycie wanny

Dla wielu jest to oczywiste, jednakże zawsze warto o tym przypominać. Mycie wanny wykonuje się zarówno w momencie wymiany wody na nową, jak i wtedy kiedy jest ona już napełniona. Jest to niezbędne, aby usunąć pojawiające się na linii wody osady. Dmuchane jacuzzi często czyści się ciężej niż klasyczne, tym bardziej należy przyłożyć się do tego zadania.

Dzięki stosowaniu się do powyższych zaleceń nie trzeba zastanawiać się jak wyklarować wodę w jacuzzi. Będzie ona krystaliczna i czysta, a przede wszystkim bardzo dobra jakościowo. Wpływa to bezpośrednio na poziom przyjemnych odczuć podczas korzystania z domowego jacuzzi.

Informację uzupełniające

Warto podsumować powyższe informację i jeszcze raz przedstawić najważniejsze punkty. Urządzenie powinno napełniać się możliwie najczystszą wodą. Podczas nalewania cieczy i w przypadku zmętnienia wody należy przeprowadzić chlorowanie szokowe. Po tym zabiegu zakazane jest branie kąpieli do momentu, aż poziom chloru spadnie do 1 mg/l. Sprawdza się to odpowiednimi wskaźnikami. Warto korzystać z chemii do spa, która zapobiega pojawieniu się osadu. Przed wejściem do jacuzzi trzeba dokładnie umyć ciało, aby nie wnosić do wody substancji oleistych. Mogą one zapychać mikropory wkładów filtrujących, ponadto często tworzą pianę.

Co jeszcze wpływa na przyjemność kąpieli

Oprócz podstawowych praktyk istnieją też czynności uzupełniające. Jest to między innymi stosowanie środków, które zapobiegają tworzeniu się piany. Jeśli zależy nam na większej przyjemności korzystania z wanny spa warto zainwestować w dodatkowe aromaty oraz specjalne zestawy relaksujące. Aromaterapia przyczynia się do zniwelowania stresu powstałego w ciągu dnia i pozwala szybciej się odprężyć.

Wyświetleń: 7733