Basen stelażowy wbudowany w ziemię: plusy i minusy

Istnieje sposób na posiadanie basenu ziemnego w ogródku bez wydawania nań 40 tyś zł. Coraz więcej osób decyduje się na zakup przenośnego basenu stelażowego (duże, 9-metrowe modele kosztują od 4 do 6 tyś zł), który nadaje się do wkopania w ziemię. Jest to tania i funkcjonalna alternatywa dla klasycznego basenu stacjonarnego.

Basen murowany a basen stelażowy wkopany w ziemię

Budowa klasycznego basenu murowanego jest stosunkowo droga ze względu na stopień złożoności prac konstrukcyjnych. Przede wszystkim, kosztowne są instalacje wodne doprowadzające i odprowadzające wodę, które w tym przypadku trzeba instalować pod poziomem gruntu. Dodatkowo, tradycyjny basen ogrodowy wkopany w ziemię składa się z niemal dziesięciu warstw (uzbrojony szalunek, warstwa betonowa, kompozytowa itp.). Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest wybudowanie niecki na basen stelażowy i umieszczenie go w środku. Osoby, które zdecydowały się na taki krok zauważają, że od momentu wbudowania basenu w ziemię znacznie zwiększyła się wygoda korzystania z niego. Po pierwsze, wchodzenie do basenu wkopanego w ziemię jest prostsze. Po drugie, umieszczenie barierek, trampolin i innych akcesoriów uatrakcyjniających czas spędzony nad basenem jest prostsze. Dodatkowo, basen wkopany w ziemię wygląda lepiej niż taki pozostawiony na powierzchni ziemi.

Jak utwardzić podłożę pod wkopany basen stelażowy?

Niecka pod basen stelażowy powinna zostać dobrze utwardzona. Wyłożenie jej jedynie matą dostarczaną w zestawie z basenem budzi wątpliwości użytkowników, ze względu na ryzyko gromadzenia się wody w tym miejscu, a także przez ryzyko niekontrolowanego osiadania gruntu. Dlatego, nieckę pod basen stelażowy najlepiej jest wybetonować. Konstrukcję można wyłożyć deskami, a następnie zalać betonem lub wymurować z pustaków betonowych. W przeciwieństwie do budowy tradycyjnego basenu, nie trzeba tutaj wykładać dodatkowych warstw zabezpieczających dno i ścianki przed wodą, bo taką ochronę pełni sama konstrukcja basenu stelażowego. Dodatkowym ułatwieniem jest też to, że nie musimy dbać o nachylenie dna w jednym kierunku, bo woda z basenu będzie wypompowywana pompą, a nie przez spuszczenie do kanalizacji.

Budowa basen ziemnego a przepisy

Jeśli chcemy wbudować w ziemię basen o powierzchni większej niż 30 m², wówczas należy zgłosić zamiar rozpoczęcia prac do urzędu gminy lub miasta na co najmniej 30 dni wcześniej. Jeśli w ciągu 30 dni urząd nie wniesie sprzeciwu, możemy rozpocząć prace. Jeśli basen ma mieć powierzchnię większą niż 30 m², wówczas konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Przed rozpoczęciem budowy niecki na basen sprawdź plan instalacji i poziom wód gruntowych na działce

Niezależnie od uregulowań prawnych, przed rozpoczęciem kopania należy zapoznać się z planem instalacji, które przebiegają pod powierzchnią ziemi na naszej działce. Warto również sprawdzić poziom wód gruntowych. Zdarza się, że na działkach o wyjątkowo wysoko przepływających wodach podziemnych wykopanie basenu będzie niemożliwe lub pociągnie za sobą konieczność wybudowania dodatkowego systemu odwadniającego i drenażowego.

Wyświetleń: 8956