17 lip, 2017

Basen rozporowy czy stelażowy - co wybrać?

Wysłane Przez: W: Główna kategoria Komentarz: 0 Trafienie: 2823

Rodzaje basenów, ich różnorodne kształty i udogodnienia potrafią przyprawić o ból głowy osobę, która stoi przed podjęciem decyzji o zakupie takiej rozrywki na letnie dni. Jednym z podstawowych podziałów basenów ogrodowych jest ich konstrukcja: stelażowa bądź rozporowa. Jakie są podstawowe różnice między nimi i kto będzie zadowolony z wyboru poszczególnych rodzajów basenów - radzimy w poniższym tekście.

Baseny rozporowe

Baseny rozporowe to etap pośredni pomiędzy basenami dmuchanymi a stelażowymi, zarówno jeśli chodzi o cenę, jak i wytrzymałość konstrukcji. Niektóre modele zaczynają się od 300 złotych, a jednocześnie nie zrujnują nam kieszeni w całości. Baseny rozporowe są przy tym wytrzymalsze niż baseny dmuchane, dzięki czemu posłużą nam przez kilka sezonów. Mają też większą pojemność, więc w przypadku większych modeli można w nich pływać czy nurkować. Zasada działania basenów rozporowych polega na wywarciu ciśnienia hydrostatycznego na ścianki basenowe w miarę wypełniania go wodą. Dzięki temu zyskują one sztywność, warto jednak zwrócić uwagę, że wszystkie baseny rozporowe muszą być okrągłe, a więc nie będą pasować do każdego ogródka. Cechą charakterystyczną dla basenów rozporowych jest też kołnierz u góry napełniany powietrzem, który pozwala na zmianę wysokości basenu w zależności od dolewania bądź ubywania wody. Atutem jest też dość szybki czas ich rozkładania - zajmuje to raptem pół godziny, jeśli dojdziemy już do wprawy.

Baseny stelażowe

Baseny na stelażach to klasa lux w dziedzinie basenów ogrodowych: największe, najtrwalsze i wymagające sporego wydatku. To one jednak cieszą się największą obecnie popularnością wśród klientów ceniących sobie ich wytrzymałość. Największe modele mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy, pozwalają jednak na długoletnie cieszenie się z ich możliwości. Ich konstrukcja opiera się na sztywnych ściankach z metalowymi umocnieniami - stelażu - oraz wypełnienia PCV. Dzięki temu są rzeczywiście wyjątkowo trwałe i pozwalają bez obaw być użytkowane przez kilka lat. Atutem jest także ich duża objętość - większość modeli spokojnie pomieści od 10 osób do kilkunastu - dzięki czemu osoby chcące aktywnie korzystać z możliwości wodnych w swoim ogródku mogą w nich swobodnie pływać. Baseny stelażowe produkowane są w różnych kształtach - prostokątnym lub okrągłym, dzięki czemu można spokojnie wybrać taki, który idealnie zmieści się w przeznaczonym na to miejscu w naszym ogródku. Jedyny ich niewielki minus to czas rozkładania - zajmuje na ogół około 40 minut łącznie z dopasowaniem i podłączeniem wszystkich pomp i filtrów.